تبیین کده

اینجا مکانی است برای درد دل، گفتگو، تعقل و گرفتن تصمیمی درست !


چرا دعای ما مستجاب نمی‌شود؟ تو چقدر به حرف خدا گوش دادی، که خدا به حرف تو گوش بدهد. خدا هرچه گفته گوش دادی، که حالا می‌خواهی هرچه می‌گویی خدا گوش بدهد. اگر شما هرچه خدا گفت، گوش دادی. تو هم هرچه بگویی دعایت مستجاب می‌شود. ما می‌خواهیم بنده‌ خدا نباشیم اما خدا نوکر ما باشد. این نمی‌شود...


به گزارش جهان، در برنامه این هفته درس هایی از قرآن، حجت الاسلام والمسلیمن محسن قرائتی، عصر امروز پنجم اردیبهشت ماه، امدادهای الهی و غیبی را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. متن سخنان حجت الاسلام قرائتی به شرح زیر است:

یکی از آثار ایمان به غیب این است که خدا دل آدم را نگه می دارد. ما جوان هایی در جبهه داشتیم ممکن بود خودنویسش را به برادرش ندهد، مسواک که نباید داد. خودنویسش را به برادرش نمی دهد. دوچرخه اش را به برادرش نمی داد. ولی انقلاب که شد، جانش را برای دین می دهد. این همان بود که خودنویسش را نمی داد، چطور شد قلبش اینطور شد؟ به فرعون گفته بودند پسری متولد می شود کاخ تو را زیر و رو می کند. دستور داد امسال هر زنی پسر زایید او را بکشید. مادر موسی پسر زایید، دلش فرو ریخت که حالا مأمورین موسی او را می کشند. خدا به قلب این مادر القاء کرد که بچه ات را شیر بده، و در یک جعبه بیانداز. بعد می فرماید: لِیَرْبِطَ عَلى‏ قُلُوبِکُم‏ (انفال/11) من قلب این مادر را نگه داشتم. مگر مادر می تواند بچه اش را در دریا بیاندازد؟ یک مرتبه یک تحولی در قلب این مادر شد. این یک امداد غیبی است.

ما خیلی راه ها را می رویم. بعد می گوییم: خدایا باقی اش را هم تو درست کن. به حساب ما هرجا زیبایی است، دلها رو به او می رود. کعبه چه زیبایی دارد؟ در مکه هوای داغ بین چند تا کوه، در گودی، یک مکعب سیاه، ولی قرآن می گوید: فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهْوی إِلَیْهِم‏ (ابراهیم/37) ابراهیم گفت: خدایا من زن و بچه ام را پای کعبه آوردم برای اقامه  نماز دلها را متوجه کن. مردم پول می گذارند، پول سنگین هم می گذارند. سالها در نوبت هستند تا بروند آن سنگ سیاه را... کنارش کاخ های قشنگ و لوکس و سوپردولوکس پادشاهان سعودی است. کسی محلش نمی گذارد. سنگ سیاه چند هزار سال پیش را می بوسند، این ایمان به غیب است. یعنی تو این رقمی درست کن، من آن رقمی درست می کنم. من یک کاری می کنم سنگ سفید را نبوسند، سنگ سیاه را ببوسند. برای سنگ سفید یک ریال ندهند، برای سنگ سیاه میلیاردها بدهند. دست ما نیست!
معجزه پیامبران از مصادیق ایمان به غیب

روی محاسبه زغال را که به جایی کشیدید، چه رنگی می شود؟ سیاه، گچ را کشیدید، سفید! یعنی هر چیزی باید دلیل یک چیزی باشد. اما اگر دیدیم این زغال را که می کشیم، گاهی سفید می شود و گاهی سیاه. می گوییم: این دیگر دست ما نیست. زغال باید سیاه باشد. گچ باید سفید باشد. یک علت یک معلول دارد. این یک عصا است. خدا به موسی می گوید: اضْرِبْ بِعَصاکَ الْبَحْر (شعرا/63) به آب بزن. بحر یعنی دریا، دریا خشک شد. آب ها روی هم سوار شد. وسط دریا خشک شد. حضرت موسی لشکرش را عبور داد. پس این عصا به آب می خورد خشک می شود. یکبار دیگر می گوید: اضْرِبْ بِعَصاکَ الْحَجَر (اعراف/160) حَجَر یعنی سنگ، عصا به سنگ می خورد، آب جاری می شود. یک عصا به آب می خورد، خشک می شود، به خشکی می خورد تر می شود. یعنی یک علت چند معلول متضاد دارد. این روی محاسبه  عقلی نیست.

حکومت، آتَیْناهُمْ مُلْکاً عَظیماً (نساء/54) قرآن می گوید: ما به سلیمان ملک عظیم دادیم. این هدیه  الهی بود. حضرت سلیمان کودتا نکرد. لشگرکشی نکرد. پول خرج نکرد. انتخابات نشد. امام با دست خالی جمهوری اسلامی را تشکیل داد. شاه با داشتن ارتش و حمایت های رؤسای جمهوری دنیا، محو شد. امام با دست خالی حاکم شد. شاه در کشور بود گریه کنان فرار کرد، امام بیرون کشور بود خنده کنان وارد شد.

نمونه دیگر از ایمان داشتن به غیب و امداد الهی در داشتن سکینه و آرامش است. سران مکه تصمیم گرفتند یک شبه پیغمبر را ترور کنند و بکشند، حضرت علی جای او خوابید و پیامبر به غار رفت. نزدیک غار رفیق غار پیغمبر دلش می تپید. ولی خدا می گوید: بر پیغمبر سکینه نازل کردیم. که انسان در بین دشمنانش یک آرامشی داشته باشد. این نمونه  یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْب‏ است.

نابودی دشمنان نیز از مصادیق یومنون بالغیب است. همین آب برای عبور حضرت موسی آب ها رفت روی هم سوار شد، کف دریا خشک شد. موسی لشگرش را عبور داد. فرعون که داشت موسی را تعقیب می کرد که او را بگیرد، فرعون آمد دید جاده صاف است. فرعون که وارد شد، آب هایی که روی هم سوار بود همه روی هم ریخت و فرعون غرق شد. غرق فرعون هم مصداق یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْب‏ است. نزول فرشته، قرآن می فرماید: یُمِدَّکُمْ رَبُّکُمْ بِثَلاثَةِ آلاف‏ (آل عمران/124) در قرآن سه آیه داریم. یک آیه داریم الف یعنی هزار تا فرشته فرستادیم. آیه  بعدش می گوید: بِثَلاثَةِ آلاف‏ سه هزار تا، بعد می گوید: اگر ایمانتان خوب بود دو هزار تا دیگر هم برای شما، مثل بازاری ها، بازاری ها اول یک میلیون نسیه می دهند، اگر خوش حساب بودی دو میلیون، خوش حساب بودی، ده میلیون. هرچه خوش حساب تر باشی، اعتبار شما بیشتر می شود. هزار فرشته، دو هزار فرشته، پنج هزار فرشته، آیه اش هم پشت سر هم است.

چرا دعای ما مستجاب نمی شود؟ تو چقدر به حرف خدا گوش دادی، که خدا به حرف تو گوش بدهد. خدا هرچه گفته گوش دادی، که حالا می خواهی هرچه می گویی خدا گوش بدهد. اگر شما هرچه خدا گفت، گوش دادی. تو هم هرچه بگویی دعایت مستجاب می شود. ما می خواهیم بنده  خدا نباشیم اما خدا نوکر ما باشد. این نمی شود. قرآن می فرماید: وَ قَذَفَ فی‏ قُلُوبِهِمُ الرُّعْب‏ (احزاب/26) گاهی در دل دشمن ترس می اندازیم. امام را گرفتند در زندان کردند. شاه بیرون زندان بود و امام در یک اتاق کوچولو، در زندان. ولی شاه با همه قدرتش از این سید در اتاق تنها می ترسید. این یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْب‏ است. و گرنه روی حساب تانک و توپ و تفنگ و هواپیما و اف چهار و اف چهارده و اف شانزده و تجهیزات شاه که با امام قابل قیاس نبود. امام یک چاقو هم در جیبش نبود. یک پاشنه کش در جیب امام نبود که لااقل بزند در سینه  این. و او همه رقم امکانات داشت. اما خدا اراده کرد.

گسترش دین را نیز از مصادیق ایمان به غیب است: لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّه‏ (توبه/33) این آیه سه بار آمده است. اسلام کره ی زمین را خواهد گرفت. اصلاً خود جمهوری اسلامی از مصادیق ایمان به غیب است. ارتش زمان شاه متلاشی شد. بسیج هم آغاز کارش بود و سپاه آغاز کارش بود. یک لشگر مجهزی مثل صدام حمله کردند از زمین و آسمان، یک مشت آدمی که آغاز کارشان است. این آغاز کارها بر کهنه کارها پیروز شدند. یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْب‏ خدا خواست. آب همه  کفار را غرق کرد. نوح کشتی ساخت، افراد مؤمن سوار کشتی شدند. تمام زمین زیر آب رفت و فقط مؤمنین نجات پیدا کردند. این نمونه ی ایمان به غیب است. یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْب‏ است.
خنثی شدن توطئه های دشمن از مصادیق ایمان به غیب

اول انقلاب گروه فرقان امثال مطهری ها را ترور کردند. شکست نخورد. منافقین چند هزار نفر را کشتند، نمونه های دسته جمعی مثل حزب جمهوری، ترورهای کور در بازار، در راه  آهن، در خیابان، ما پنج هزار شهید زن داریم. طالبان را سبز کردند. خلق کرد و ترکمن و عرب و عجم و کشور را تکه تکه کردند. یعنی حزب هایی درست کردند. سی سال است هر کاری توانستند کردند. به هواپیما زدند. به هواپیمای مسافری زدند. کشتی را زدند. قایق را زدند. شهر را زدند. خانه را زدند. بمباران کردند. هرچه جنایت خواستند کردند، خدا جمهوری اسلامی را روز به روز بیشتر حفظ کرد. الآن قدرت ما، ابتکار، اختراع، صنعت، حالا یکبار پسته گران می شود. یکبار دلار گران می شود، یکبار آهن گران می شود، اینها موج است. اصل اسلام و اصل انقلاب این است. الآن ایران امروز از ایران سی سال پیش و ایران بیست سال پیش قوی تر است. این نمونه  یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْب‏ است. یازده برادر قوی تصمیم گرفتند برای محو یک برادر به نام یوسف، این یک برادر که در چاه انداختند عزیز شد، آن یازده برادری که بیرون چاه بودند، ذلیل شدند. خدا خواسته باشد کسی را از درون چاه عزیز می کند، کسی را بیرون چاه ذلیل می کند. اینها نمونه های قدرت نمایی خداست.
امداد الهی از طریق دشمنان

خدا از طریق دشمن آدم را حفظ می کند. فرعون کنار دریا نشسته بود، دریا را تماشا می کرد. دید یک جعبه روی آب است. گفت: بروید او را بگیرید. جعبه را گرفتند و آوردند دیدند یک نوزاد در آن است. همان نوزادی که حضرت موسی بود و مادرش او را شیر داد و در جعبه انداخت و در آب گذاشت. گفت: امسال ما بچه ها را می کشیم، پس این را هم بکشیم. زن آمد و گفت: نه نکشید. ما که بچه دار نمی شویم، این معلوم نیست پدر و مادرش کیست و چه کسی او را زاییده است. او را بیاوریم در خانه بزرگش کنیم، بچه دار نمی شویم بچه ی ما شود. نَتَّخِذَهُ وَلَدا (قصص/9) اولاد ما شود. فرعون گفت: بچه گرسنه است. هر دایه ای را آوردند، شیر دایه را نخورد. دنبال این جعبه ای که در رودخانه انداختند، مادر موسی به خواهر موسی گفت که عقب موسی برو و ببین سرنوشت چه می شود. این دختر همینطور بدون اینکه جیغ بزند و هیجانی شود. چون اگر جیغ می زد و هیجانی می شد، می فهمیدند که کدام خانواده و چه کسی زاییده است. خیلی آرام به قول وزارت اطلاعات می گوید: عادی سازی. خیلی قصه را عادی نشان داد. گفتند: این سینه ی هر دایه ای را می آوریم نمی مکد. گفت: هَلْ أَدُلُّکُمْ (قصص/12) اینجا نگفت: الی اُمّه نگفت: بروم به مادرش بگویم بیاید. چون اگر می گفت: بروم به مادرش، می فهمیدند این را چه کسی زاییده و او را می کشتند. گفت: هَلْ أَدُلُّکُمْ عَلى‏ أَهْلِ بَیْت‏ یَکْفُلُونَه‏ یک خانواده ای هست ممکن است یَکْفُلُونَه‏ نه فقط شیرش بدهند، تحت تکفل بیاورند. خوراک، پوشاک، مسکن، نظارت، حفاظت، همه ی این مسائل بچه را آن خانواده به عهده بگیرد. نگفت: مادرش گفت: عَلى‏ أَهْلِ بَیْت یک خانواده ای. گفتند: برو بیاور. رفت به مادر گفت. باز مادر خیلی عادی آمد. چون اگر جیغ می زد لو می رفت که این او را زاییده است. وقتی شیر مادرش را خورد. فرعون گفت: پس تو در کاخ من بیا. مسئول تربیت این بچه شو. فَرَدَدْناهُ إِلى‏ أُمِّه‏ (قصص/13) اینجا موسی را شیر داد و در آب انداخت، این را گرفتند و آوردند. آن وقت مادر موسی در کاخ رفت، شیرش داد، لباس، غذا، دشمن فرعون در خانه ی فرعون در اتاق فرعون، با دست فرعون، با سرمایه ی فرعون حفاظت شد.

در مملکت ما یکی از راه های ایمان به غیب شن های طبس بود. این بحث در زمانی پخش می شود که سالگرد شکست طرح آمریکا است. همه ی مخ های سیاسی و نظامی جمع شدند، مدت ها فکر کردند، با چه برنامه ریزی طراحی کردند، شن های طبس همه طرح آنها را خنثی کرد. این یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْب‏ است. اگر خدا بخواهد از چاه به کاخ می رود مثل یوسف، خدا بخواهد انسان دشمن خودش را در اتاق خودش پرورش می دهد. اگر خدا بخواهد اتاق تنگ برای انسان بهشت می شود، و بهشت برای انسان اتاق تنگ می شود. اگر خدا بخواهد سنگ سیاه مکه را می بوسند، کاخ های مرمر را تف هم نمی اندازیم. در انقلاب ما از این ایمان به غیب ها زیاد بوده است

نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic