تبیین کده

اینجا مکانی است برای درد دل، گفتگو، تعقل و گرفتن تصمیمی درست !

جمعه 4 بهمن 1392

چرا دین داشته باشم ؟

نویسنده: محمدرضا محمدزاده   طبقه بندی: تبیین شبهات، مدیریت، 
اولا: انسان بودن انسان به عقل و خرد اوست . این وصف (عقل) آدمی را از سایر حیوانات متمایز می‌کند . عقل حکم می‌کند که انسان برای تامین سعادت همه جانبه خود در دنیا و آخرت یعنی حیات زودگذر دنیا و حیات جاودان اخروی نیازمند به دین وقوانین آسمانی است تا او را به سوی این هدف عالی هدایت کند . انسان بدون دین هرگز نمی تواند در مسیر تکامل و سعادت همه جانبه خود حرکت کند. بنابراین دین دارای یک کاربردی است که الزام عقلی دارد یعنی عقل حکم می‌کند که انسان بدون دین نمی تواند در زندگی خود سعادتمند شود.

ثانیا: نیاز انسان به دین یک نیاز فطری است . انسان فطرتا به گونه ای است که در وجود خود نیاز به کامل‌ترین قوانین که بتواند به طور کامل سعادت همه جانبه او را تامین کند، احساس می‌نماید. ممکن است درک فطری در افراد به دلایل گوناگون دچار شدت و ضعف باشد، ولی اصل آن احساس عمومی است و در نهاد وجودی همه انسان‌ها وجود دارد.

در رابطه با دین ؛ هر عقل سلیمی نیاز بشر برای وجود قانون را نمی تواند نفی کند و اگر هم این قانون فردی باشد و هر کس برای خودش قانون گذاری کند برای زندگی جمعی و روابط پیچیده بشری قطعا کارا نیست.نظر دیگری به میان می اید و ان قانون گذاری مردم برای مردم است.پس ما می پرسیم یعنی همه  مردم با هم بنشینندو قانون بنویسند میگویند نمی شود.عده ای از مردم باید برای همه قانون بگذارند که باید انتخاب شوند.چگونه؟می فرمایند با اتخابات که دموکراتیک باشد!می گوییم خب برای قانون گذاری دانستن چه علومی نیاز است؟با توجه به این مطلب که انسان در بعد فردی خصوصیات روانی و جسمی دارد و زندگی پس از مرگی نیز داراست( که به سادگی با عقلو نقل قابل اثبات است و غیر از این بر همان قاعده دموکراتیک هم اکثر مردم و عقلای عالم قبول دارند) و در ضمن انواع روابط را با دیگران در جامعه خودش و باز جامعه او با جوامع دیگر دارد و بعد مردم هر زمانی آثاری بر زمان بعد از خود دارند.

حالا نخبگان مردم نیز از ابتدای تاریخ تا کنون چه قدر این علوم رادارند تا قانون پایدار و مفید و کارایی بر مبنای حق بگذارند؟در عرصه عمل نیز امروزه کشور هایی در دنیا هستند که ادعای قانون گذاری جدای از دین را بر مبنای قراردادهای بشری دارند.ابتدا باید بررسی شود که تا کنون و با این همه جنگی که در عالم به راه انداخته اند و  این همه گرسنه ای که در عالم موجود است و با این همه بیماری که تازه زاییده شده اند و این همه تلاش برای ایجاد اختلاف در بین ادیان و مذاهب متفاوت ، چه قدر قوانین آنها به سود بشر بوده است و ثانیا به جرات می توان گفت همان بخش از قوانینشان هم که به نفع بشر به نظر می رسد گرفته شده از ادیان الهی است که باز قابل اثبات است.

خلاصه هر وقت پیامبری امد بشر را از گودالی که خود کنده بود نجات داد و کیست که این واقیت را بتواند انکار کند؟کدام بشر به اندازه پیامبر از زمان خودش پیش بود؟کدام بشر بیش از پیامبران به انسان خدمت کرد؟چه کسی جز پیغمبر منادی حقوق بشر شد و دموکراسی واقعی بر مبنای دین را به عالم یاد داد؟حالا چرا نباید حرف پاک ترین انسانها را به شهادت تاریخ و بر مبنای حکمت الهی که به سادگی قابل اثبات است پذیرفت؟اگر احکام دین به طور جامع در عالم حاکم شود چه ضرری به بشر می رسد؟پس چرا بشر دارد تیشه به ریشه دین میزند؟چون اسیر خواسته های خودش است.یکی شهوت بیش از اندازه می خواهد و نظریه برهنگی می دهدو یکی پول می خواهد و سرمایه داری را رواج می دهد.یکی قدرت می خواهد و دموکراسی فریبکارانه ای را رواج می دهد و هر کس دیگر به نحوی خرابکاری می کند.

دین را بررسی کنیم،با عقل!و اگر راهی کامل تر ازدین یافتیم به آن عمل کنیم.حرف من همین.جای حق بنشین و تعصباتت را خالی کن.نه با خدا باش و نه بی خدا(که البته نمی شود).واقعا احکام دین را به طور جامع بررسی کن.واقعا بهشت نمی شود عالم؟
و اوضاع مسلمانان ؛ اگر از قصه خوشبختی دنیوی و اخروی مسلمانان به قول برخی بگذریم آیا واقعا اسلام مایه بد بختی است؟تا قبل از حمله مسیحیان به مسلمانان آیا جز اسلام بود که با عث رشد علمی و آسایش بشر شد؟ایا تا روزی که اسلام توانست با بخشی از حقیقت خود حکومت کند برای عالم بد شد؟تازه بدون حکومت امام معصوم!و از کی برخی مسلمانان به قول برخی بدبخت شدند از وقتی که عده ای برایشان بدبختی اوردند.

منابع شان را به سرقت بردند و کتاب هایشان را دزدیدند و بدتر از همه اینکه روح حق خواهی و آزادگی را از آنان گرفتند و نگذاشتند دین حرفش را بزند.عده ای را وهابی کردند و عده ای را بهایی.عده ای را تند رو کردند تا به بهانه آن خانه همه را خراب کنند!غیر این است؟همه ادیان را منحرف کردند تا به مقصد دین ستیزی شان برسند و خدا را مظلوم تر از همیشه نشان دهند و لی وعده خداست که یدالله فوق ایدیهم.
و من از خودمان  می خواهم که اهل تحقیق باشیم و از تعصب دوری کنیم و اماده ام با هر که می خواهد از هر چه می خواهد برای حق و باز بان حق بگویم تا زنده ام...
پس چرا دین ، نه ؟؟؟نظرات() 
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic