تبیین کده

اینجا مکانی است برای درد دل، گفتگو، تعقل و گرفتن تصمیمی درست !

دوشنبه 21 مرداد 1392

جنگ سیبرنتیک

نویسنده: محمدرضا محمدزاده   طبقه بندی: فرهنگی - مذهبی، سیاسی - اجتماعی، مدیریت، 

سایت ها و وبلاگ های مستهجن، فکر و ذهن مرا مشغول ساخته و در اخلاق من تأثیر بدی گذاشته است؛ چه کار کنم تا فکر و ذهنم، از این امور پاک شود؟

سمانه لطفی، ریاضی کاربردی

تأثیرات اینترنت

اینترنت، محصول علمی و فنی بشر است و مانند هر ابزار دیگری، می تواند کاربردهای مثبت یا منفی داشته باشد. آن چه مهم است، بالا بردن کارکرد مثبت، در ابعاد مختلف و جلوگیری کامل یا کاستن از آثار منفی این رسانه مهم جهانی است. به یقین ما برای دست یابی به توسعه ای سریع و همه جانبه و ایجاد تمدنّ اسلامی و عقب نماندن از قافله علم و تمدنّ بشری، نیازمند استفاده از تکنولوژی و فن آوری های پیشرفته هستیم. یکی از مهم ترین این فن آوری ها، شبکه جهانی اینترنت است که در همه زمینه های علمی، تحقیقی، هنری، سیاسی، تاریخی و مذهبی، می توان از آن بهره برد. با این حال، مراکزی که اکنون از طریق اینترنت، اطلاعات غیرعلمی و غیرانسانی را در جهت یکسان سازی فرهنگی جهان و مسلّط نمودن فرهنگ منحط غربی و محو سایر فرهنگ ها و برای تحقق دهکده جهانی به رهبری آمریکا ارائه می کنند، صدها برابر مراکزی است که اطلاعات مفید و علمی و فنی ارائه می کنند!


جنگ سیبرنتیک

اگر بخواهیم به صورت شفاف درباره جایگاه اینترنت و عملکرد آن در پروژه جهانی سازی آمریکا و تأمین منافع آن، صحبت کنیم، باید بگوییم که استراژی جدید آمریکا در تعقیب اهداف جهانی خود، به «جنگ سیبرنتیک» مشهور است. این جنگ، در سال 1993م. توسط «توماس آرکوئیلا»، بر اساس مدل جامعه شناسی «تالکوت پارسونز»، طراحی گردید. در حوزه سیبرنتیک، هر سیستم، از دو بخش زیر تشکیل شده است:

1. بخش تولید اطلاعات.

2. بخش تولید انرژی.

در این سیستم، بخش تولیدکننده اطلاعات و فکر، بر بخش تولیدکننده انرژی، کنترل و نظارت دارد. طراح این استراتژی می گوید: «باید از 196 کشور جهان، آمریکا بشود مغز و 195 کشور دیگر، تولیدکنندگان انرژی باشند؛ یعنی 195 کشور، باید فکر و تدبیرشان را از آمریکا بگیرند. سیستم مذکور، دارای دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری است. نرم افزارهای این سیستم، عبارت است از: سازمان تجارت جهانی (wto)، کنوانسیون رفع تبعیض علیه حقوق زنان و ... و در حوزه سخت افزاری، یک نمونه کوچک از میان ابزارهای بسیار متعدد، شبکه جهانی اینترنت است که مغز آن در آمریکاست و به راحتی بر تمامی جریان های اطلاعات جهانی - که حجم وسیعی از آنها توسط اینترنت انجام می شود - نظارت داشته، آنها را کنترل می کند.1

بهره برداری صحیح از اینترنت

راه کارهای بهره بری صحیح از اینترنت، در جهت گسترش فرهنگ اسلامی، عبارتند از:

1. تهاجم تبلیغی را باید با شیوه های نوین تبلیغی پاسخ داد؛ یعنی با استفاده از اینترنت، مجموعه آثار فرهنگی اسلامی را به این شبکه جهانی منتقل کرد و راه آشنایی ملت های دیگر را با فرهنگ اسلامی فراهم ساخت.

2. در کشورهای اسلامی، با استفاده از شیوه نامه نگاری الکترونیکی با صاحب نظران، جوانان و کسانی که آمادگی دریافت پیام های اسلامی را دارند، مکاتبه شود و سوءالات و نیازهای آنان پاسخ داده شود.

3. دولت اسلامی باید شبکه ای واحد و مادر از مجموعه شبکه های داخلی ایجاد کند و سپس ساختار خاصی را برای ارتباط با شبکه جهانی مشخص نماید. کشورهایی مانند فرانسه نیز ساختار خاصی را برای اتصال به اینترنت ایجاد کرده اند.

4. باید راهی برای گزینش اطلاعات جهانی پیدا کرد تا از ورود اطلاعات آلوده از طریق شبکه جهانی، جلوگیری شود. صاحب نظران معتقدند که از نظر تئوری و عملی، امکان آن هست که با کنترل همه جانبه ارتباطات شبکه، جلوی تماس با مراکز غیراخلاقی گرفته شود.2

آن چه گفته شد، به طور کلان و در سطح برنامه های ملی - مذهبی قابل طرح و پی گیری است؛ اما آن چه به طور فردی و در هر شرایطی قابل توجه است و نشانه استقلال شخصیت آدمی و گوهر اختیار اوست، صفحه ذهن و دل هوشمند و فعالی است که توانمندی دوسویه دارد؛ هم می تواند آن چه را گرفته ساخته، پرداخته کند و انواع مونتاژها و صحنه آفرینی ها را داشته باشد و هم می تواند صحنه های گذشته را محو سازد و صحنه های جدیدی را جایگزین کند.


جهت محو صحنه ها، گام های عملی زیر را باید یکی پس از دیگری برداشت:

1. قطع ارتباط.

یکی از ویژگی های انسان، انس و دیگری نسیان است. انسان از یک سو با هم نشینان مأنوس می شود و از سوی دیگر، جدا شدگان را کم کم فراموش می کند. از این رو، قطع ارتباط با ناهنجارها و ناهنجاری ها، چه به صورت نیروی انسانی و چه به صورت نرم افزاری، کمک شایانی در محو صحنه ها می کند.

2. ایجاد تنفر

با بررسی آسیب های روحی و روانی و حتی جسمی این گونه تصورات، به طور علمی و واقعی از این تصورات متنفر شوید. تنفر درونی، موجب محو آثار سوء درونی می شود.

3. از برنامه های جایگزین سالم استفاده کنید.

در پایان گفتنی است که در دوره جوانی و نوجوانی، برای بسیاری عادت به برخی کارها پیدا می شود؛ زیرا وابستگی آنها به خانواده کم شده و دل بستگی آنها به زندگی جدید هنوز پیدا نشده است؛ اما در صورتی که دل بستگی به پیوند زندگی جدید پیدا شود و یا حداقل اشتغال روزانه پر حجم شود، این گونه افکار رخت بر می بندد. از این رو، جای نگرانی شدید نیست؛ بلکه به شدت امیدوار باشید که دوران تلاطم ها و موج های دریای زندگی، آرام آرام فروکش خواهد کرد و به زودی، به ساحل آرامش خواهید رسید.

پی نوشت:

1. ر.ک: حسن عباسی، جنگ جهانی چهارم، انتشارات پارسایان، قم: 1382.

2. ر.ک: حمید فغور مغربی، مجله نگاه حوزه، شماره 59-62؛ ص 148.


منبع : www.hawzah.net

نظرات() 
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات