تبیین کده

اینجا مکانی است برای درد دل، گفتگو، تعقل و گرفتن تصمیمی درست !


اصل ولایت فقیه با مردم سالاری یا همان دمكراسی منافات دارد. چرا یك نفر باید برای یك ملت تصمیم بگیرد؟!

10 آبان 1387- دقت بفرمایید كه این شبهه بر اساس چند فرضیه‌ی نادرست بنا شده است كه ذیلاً به صورت اجمال به آنها اشاره می‌شود:

- دقت داشته باشید كه «مردم سالاری یا دمكراسی به معنای آزادی مطلق» وجود خارجی ندارد و نمی‌تواند هم داشته باشد و فقط یك شعار عوام‌فریبانه است. لذا نظامات سیاسی جهان هر چقدر هم كه مدعی دمكراسی باشند، قوانین و چارچوب‌های به حق یا ناحقی وضع كرده‌اند كه همگان را موظف به رعایت آنها می‌دانند.
- مردم سالاری نیز از همین دسته شعارهای عوامفریبانه است. البته بسیار حایز اهمیت است كه مفاهیم شعارها و تحقق آنها را در كدام نظام مورد مطالعه قرار می‌دهید؟ به عنوان مثال در نظام اسلامی، «مردم سالاری» مشروعیتی ندارد. بلكه «خدا سالاری» حقیقت و واقعیتی خدشه‌ناپذیر است. چرا كه او مالك است و مابقی هر چه هست، مملوك و بنده‌ی او هستند. پس فقط خود او سالار و «ولی» است.

- در نظامات غربی نیز چنین سالاریتی واقعیت خارجی ندارد و اگر در بعضی از موارد رعایت شود نیز عقلانی ومشروع نمی‌باشد. چرا كه نظام اكثریتی یا به اصطلاح دمكراسی مبتنی بر رأی اكثریت (1+50) است. حال چه كسی گفته است كه در یك جامعه‌ی یكصد نفری اگر 51 نفر رأی واحدی داشتند (هر چند به ناحق)، سالار 49 نفر بقیه هستند. آیا آن 49 مردم نیستند؟! چه كسی اكثریت را سالار اقلیت كرده است؟! آیا اگر آن 51 نفر تصمیم بگیرند كه 49 نفر بقیه را از میان بردارند، آیا مجاز هستند كه با تكیه به شعار «مردم سالاری» چنین جنایتی انجام دهند و آیا جنایتشان به خاطر برخورداری از رأی اكثریت معقول و مشروع است؟!

- و اما در خصوص اصل شبهه مطروحه نیز دقت بفرمایید كه هیچ‌گاه یك نفر برای یك ملت تصمیم نمی‌گیرد كه ما بحث كنیم كه آیا این درست است یا خیر؟ بلكه این سخن نیز یك شعار و حربه‌ی تبلیغاتی است.
دقت بفرمایید كه اداره‌ی یك كشور مستلزم برخورداری از یك نظام سیاسی می‌باشد و هیچ نظام سیاسی وجود ندارد كه رأس هرمی برای خود تعریف نكرده باشد. به عنوان مثال:
در آمریكا قدرت در اختیار احزاب است و نه مردم و به رغم شعار آزادی احزاب، عملاً فقط دو حزب جمهوری‌خواه و دمكرات مسیحی هستند كه می‌توانند در انتخابات شركت كرده و به قدرت برسند!


در آمریكا (كه مدعی كامل‌ترین نظام دمكراسی است) احزاب نمایندگان خود را بدون حضور مردم انتخاب كرده و آنها را به مردم معرفی می‌كنند. سپس مردم به نمایندگان معرفی شده احزاب رأی می‌دهند و نمایندگان منتخب نیز در یك انتخابات تشریفاتی و از پیش تعیین شده،‌ رئیس جمهور را انتخاب می‌كنند.
اگر چه ظاهراً در آمریكا سیستم «كنترل قضایی» حاكم است و در صورت بروز اختلاف میان قوای مقننه و مجریه فصل الخطاب «دیوان عالی كشور» است – كه باز هم مبتنی بر حكم قضایی است و نه رأی مردم – اما جالب است بدانید كه اعضای دیوان عالی كشور را در زمان تأسیس یك رئیس جمهور انتخاب كرده است (نه رأی مردم). رئیس جمهورهای بعدی نیز حق عزل آنان را ندارند و آنان تا عمر دارند اعضای دیوان عالی كشور باقی می‌مانند. ولی اگر یكی از آنها از دنیا رفت با به علت بیماری‌های خاص و ... نتوانست به كار خود ادامه دهد،‌ باز رئیس جمهور وقت است كه جایگزین او را تعیین می‌كند. لذا (به ظاهر) رأس قدرت در نظام لیبرالی آمریكا رئیس جمهور است كه نحوه‌ی انتخاب آن نیز بیان گردید.

در اروپا (كشورهایی مانند فرانسه، انگلستان و آلمان) نیز به رغم آن كه برخی پادشاهی و برخی جمهوری هستند، نظام دو حزبی حاكم است و دبیر كل هر حزبی كه رأی بیشتری بیاورد (بدون نظر خواهی از مردم) به سمت صدر اعظمی یا نخست وزیری می‌رسد و حرف آخر را (به ظاهر) او می‌زند و در صورت بروز اختلاف نیز پارلمان با حضور نخست وزیری كه حرف آخر را می‌زند نقش ایفا می‌نماید.

در جمهوری اسلامی ایران،- از آن جهت كه فقط برای قوانین الهی مشروعیت قائل است - ولایت فقیه به عنوان رأس هرم سیاسی یا رأس نظام تعریف شده است. در هر استان، شهر یا روستایی (حوزه‌ی انتخابی)، افرادی كه خود فقیه هستند و می‌توانند فقیه واجد شرایط برای تصدی این مهم را بشناسند، خود را به مردم معرفی می‌كنند و مردم به صورت مستقیم به آنها رأی می‌دهند. فقهای منتخب مردم در مجلسی به نام «مجلس خبرگان» جمع می‌شوند و در میان فقها، فقیهی را كه بیش از دیگران واجد شرایط لازم برای رهبری می‌باشد را «شناسایی» می‌نمایند.
پس همان گونه كه شاهدید نقش مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران، به مراتب پر رنگ‌تر و مؤثرتر از نظام‌های به ظاهر لیبرال و دمكرات است.
منبع : www.x-shobhe.com

نظرات() 
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic