بازی هاGames
برنامه هاApplications
گرافیکGraphic
درباره وبلاگ
About Us

دنیا را نباید دید! بلکه باید به آن نگاه کرد.
مدیر وبلاگ :
جستجو
Search
آمار سایت
Statistics
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
امروز :
آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Codes
اختصاصی لیست معکوس؛ بررسی مسئله اعتماد به فهرست‌های انتخاباتی و تطبیق اجرایی آن با شرایط حاکم در حوزه انتخابیه ترشیز

دو سال پیش بود که رهبر انقلاب هنگام رأی دادن در چهارمین دوره‌ی انتخابات شوراها گفتند: «من به ۳۱ نفر برای شورای شهر رأی دادم. البتّه بعضی از این حضرات را از نزدیک می‌شناختم، بعضی را هم نمی‌شناختم، لکن اعتماد کردم به همین فهرست‌هایی که پیشنهاد می‌کنند و می‌دهند.این اولین باری بود که ایشان، راه درست برای استفاده از تمام حق رأی را، «اعتماد به فهرست» اعلام کردند. ایشان همچنین در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور و در جمع مردم قم نیز از “فهرست‌های انتخاباتی” و راهکار استفاده صحیح از این فهرست‌ها برای انتخاب افراد صالح در انتخابات سخن راندند و به این نکته تأکید داشتند که به افراد متدین، مؤمن و انقلابی که این فهرست‌ها را تهیه می‌کنند، اعتماد کرده‌اند.

انتخابات

اکنون و با توجه به ذکر این نکته مهم از جانب رهبری حکیم انقلاب، سؤالاتی درباره وظیفه مردم ترشیز درباره انتخاب فرد مناسب و ارتباط احتمالی آن با “لیست انتخاباتی” مطرح می‌شود که به اختصار به طرح مبحثی در این باب پرداخته می شود.

ابتدا باید درباره “لیست انتخاباتی” توضیحی به این شرح ارائه کنیم:

“لیست انتخاباتی” به گونه ای که امروز مطرح است، مجموعه ای منسجم از کاندیداها، جهت گرفتن تعداد مشخصی از کرسی های مجلس است. این لیست آنجایی اهمیت پیدا می‌کند که اولا تعداد واجدین شرایط رأی زیاد است، ثانیا آن منطقه سهمیه زیادی در کرسی های مجلس دارد و ثالثا انتخاب این مجموعه نماینده ها، به صورت کلی در سراسر آن منطقه ی انتخاباتی امکان پذیر است. در این صورت شاهد تقسیم شدن سبد رأی‌ها به قسمت‌های زیاد و اکثرا با وزن کم خواهیم بود؛ یعنی ما با نماینده‌هایی کم رأیی با تعداد زیاد روبرو خواهیم بود که این امر می‌تواند فرایند انتخاب افراد مناسب را به‌گونه‌ای ای که ذکر می‌شود مورد خدشه قرار دهد. به‌عنوان‌مثال حوزه انتخابیه تهران، ری و شمیرانات، محملی است برای حضور سرشناس‌ترین‌ها؛ شامل افراد شناخته‌شده و البته مشهور (سیاسی و غیره). می‌توان گفت که وجود بیش ازاندازه ی چنین افرادی، در هر جناح سیاسی یا نحله فکری، به‌سادگی می‌تواند پشت آن را در رقابت سیاسی با دیگر جناح‌ها و نحله‌ها به خاک برساند. در کنار شناخت فردی که تأثیر کمتری دارد، شهرتی وجود دارد که اصلاً به معنای شناخت کامل سیاسی و قابلیتی برای نمایندگی نخواهد بود ولی به‌شدت در تقسیم سبد رأی تأثیر دارد و این مسئله باعث می‌شود که شناخت کاندیداها به تعدادی که وظیفه رأی دادن به آن تعداد بر دوش مردم است، به‌صورت کامل امکان‌پذیر نباشد و به‌واسطه همین اثر مهم، افرادی وارد گود قانون‌گذاری و تأثیرات حکومتی می‌شوند که گاهی به نفع مردم و آینده کشور و مطابق با التزامات فکری و عملی احزاب و نحله ها نیست. پس جریان‌های سیاسی لیست افراد پیشنهادی خود را مطرح کرده و از مردمی که به خط و مشی آنان دل‌بستگی دارند دعوت می‌کنند تا بارأی دادن به آن لیست و صرف‌نظر کردن از کاندیداهای هم‌جهت دیگر، به آن‌ها درگرفتن کرسی‌های بیشتر در مجلس در برابر رقیب کمک کنند. در این صورت‌مسئله نظارت نیز توسط بزرگان احزاب و بیشتر در همان مجلس شورای اسلامی اجرایی می‌شود. هرچند که نظارت‌های مردمی و حزبی نیز تأثیرات کمی دارد. نظارت بر منتخبان در این روش، سیاسی‌تر و توسط اشخاص شاخص حزبی صورت می‌گیرد. در این روش، نظارت مستقیم مردمی تاثیر کمتری به نسبت احزاب، بر احتمال رأی آوری کاندیداهای منتخب در انتخابات‌های بعدی دارد.

اما درباره شهرستان‌های کم جمعیت و ازجمله ترشیز کهن، “لیست انتخاباتی” به معنای آنچه در شهرهایی مانند تهران مطرح است، نیست. تعداد نماینده که با توجه به تعداد جمعیت منطقه مشخص‌شده است، در کاشمر و خلیل‌آباد و بردسکن مجموعاً فقط یک نفر است که مسئله لیست را به‌گونه‌ای که در آن مناطق ذکر شده رخ می‌دهد، منتفی می‌کند. هم مردم شناخت نسبتاً بیشتری نسیت به کاندیدا ها دارند یا بالقوه می توانند داشته باشند و هم افراد مشهور کمتری وجود دارند و شناخته‌شده‌ها بیشتر هستند. پس آنچه مطرح است، وجود سهمیه کمتر، شناخت یا احتمال شناخت فردی بیشتر و مسئله ای مهم‌تر است به نام قبیله گرایی! در اینگونه شهرستان ها با مشکل ریشه داری با‌عنوان قبیله گرایی در انتخابات روبرو هستیم. هنوز در دیار ترشیز تعداد زیادی از مردم به همشهری‌ها، هم‌دهی ها یا قوم‌وخویش خودشان رأی می‌دهند. پس با شرایط متفاوت ذکر شده، اصولا باید راهکار دیگری اندیشید که نظر نویسنده بر گزینه‌ای به‌عنوان “لیست معکوس” است!

در توضیح این روش باید گفت که برطبق رسم مشهور و مذکور، در شهر تهران جناح‌های سیاسی که از نظر تعداد معدود هستند، کاندیداهای منتخب شان را که به نسبت تعداد بیشتری دارند، به صورت لیستی معرفی می‌کنند. با تفاوت های ذکر شده در متن، چنین به نظر می رسد که باید در حوزه های انتخاباتی نظیر ترشیز، در کنار جناح‌ها، افراد شناخته‌شده و ذی‌نفوذ در بین مردم نیز قرارداده شوند و آن‌طرف هم بر خلاف آن لیست ها، قطعا فقط یک نفر معرفی شود. این افراد قطعا باید از هر سه شهرستان و باتوجه به تدابیر سیاسی و تاثیرات جمعیتی و منطقه ای انتخاب شوند. قرار دادن نام افراد نیز در کنار جناح‌ها بیشتر به علت مسئله قبیله گرایی در انتخابات است.

در این روش، مسئله نظارت نسبت به برآورده شدن انتظارات مردمی توسط همان افراد شاخص در سطح شهرستان و نظارت نسبت به خط‌مشی‌های کلی سیاسی، در مجلس و توسط شاخص‌ترین افراد حزب موردنظر صورت خواهد گرفت. در روش مذکور نظارت مستقیم مردم و افراد شاخص شهرستانی قطعاً تأثیر بیشتری در احتمال رای آوری نماینده فعلی در انتخابات های بعدی دارد.

بنابراین همگرایی و وحدت افراد شاخص یک جریان؛ شامل اشخاص مردمی، محلی و شناخته‌شده و سپس اجماع بر سر یک کاندیدا و اعلام حمایت مشخص و قاطع از آن کاندیدا و دادن اطمینان به مردم از صلاحیت و قابلیت وی و تضمین وجود نظارت بر عملکرد وی، می‌تواند طرح موفقی برای پیروزی در عرصه مهم انتخابات باشد. در زمینه تبلیغات نیز، تبلیغاتی موفق است که در کنار کاندیدای مورد حمایت، بتواند این حامیان را نیز به خوبی به مردم معرفی کند و در هر منطقه بر حامیان منطقه ای کاندیدا، تاکیدات لازم و شفاف را داشته باشد.

در کنار انتخاب مسیر خدمت راستین به اهداف انقلاب اسلامی و فعالیت خالصانه در این عرصه، قطعاً می‌توان در پهنه اندیشیدن این‌چنین تدابیری، به تعالی انقلاب اسلامی و آرمان های الهی آن کمک شایانی کرد و وظیفه خود را در قبال انتخابات به‌درستی ادا کرد؛ ان شاالله که موردقبول حضرت حق واقع افتد.

و من الله التوفیق.

محمدرضامحمدزاده – دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک منابع انسانی دانشگاه تهران


برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ،
نویسنده : چهارشنبه 14 بهمن 1394 - 12:06 ق.ظ نظرات () موضوع : ادامه مطلب
نظرات
Comments
تعمیر تلویزیون در تاریخ چهارشنبه 15 فروردین 1397 10:54 ق.ظ گفته:
سایت بسیار عالی دارید
پرینتر سه بعدی در تاریخ چهارشنبه 15 فروردین 1397 10:50 ق.ظ گفته:
بسیار عالی موفق باشید
تعمیر ps4 در تاریخ سه شنبه 14 فروردین 1397 11:18 ق.ظ گفته:
مطالب جالبی بود از خواندن ان لذت بردم
تعمیرات کامپیوتر در تاریخ سه شنبه 14 فروردین 1397 11:16 ق.ظ گفته:
موفق و موید باشید
تعمیرات پرینتر در تاریخ سه شنبه 14 فروردین 1397 11:15 ق.ظ گفته:
اطلااع رسانی موثری بود
تعمیرات مانیتور در تاریخ سه شنبه 14 فروردین 1397 11:11 ق.ظ گفته:
موفق باشید
تعمیر پلی استیشن در تاریخ سه شنبه 14 فروردین 1397 11:07 ق.ظ گفته:
مطالب جالبی بود لذت بردم
تعمیر ایکس باکس در تاریخ سه شنبه 14 فروردین 1397 11:06 ق.ظ گفته:
خسته نباشید
تور لبنان در تاریخ دوشنبه 21 اسفند 1396 09:39 ق.ظ گفته:
پیروز باشید
ویزای کانادا در تاریخ پنجشنبه 17 اسفند 1396 09:05 ق.ظ گفته:
بسیار خوب بود
تور لبنان در تاریخ چهارشنبه 16 اسفند 1396 05:25 ب.ظ گفته:
با درود
تعمیرات سینما خانگی در تاریخ چهارشنبه 16 اسفند 1396 12:03 ب.ظ گفته:
موفق و سربلند باشید
نمایندگی تعمیرات در تاریخ چهارشنبه 16 اسفند 1396 12:02 ب.ظ گفته:
ممنون از اطلاع رسانی شما دوست عزیز
تعمیر تلویزیون در تاریخ سه شنبه 15 اسفند 1396 09:32 ق.ظ گفته:
خسته نباشید. موفق باشید
تعمیر تلویزیون در تاریخ سه شنبه 15 اسفند 1396 09:32 ق.ظ گفته:
خسته نباشید. موفق باشید
نمایندگی ایکس ویژن در تاریخ سه شنبه 15 اسفند 1396 09:31 ق.ظ گفته:
اطلاعات کاملی بود بسیار عالی
تور لبنان در تاریخ دوشنبه 14 اسفند 1396 10:38 ق.ظ گفته:
سربلند باشید
تعمیر تلویزیون در تاریخ یکشنبه 13 اسفند 1396 02:10 ب.ظ گفته:
مطالب موثر و مفید بودند.
نمایندگی ایکس ویژن در تاریخ یکشنبه 13 اسفند 1396 02:09 ب.ظ گفته:
بسیار عالی
ئکیل ملکی در تاریخ یکشنبه 13 اسفند 1396 01:53 ب.ظ گفته:
موفق باشید
تور لبنان در تاریخ شنبه 12 اسفند 1396 12:47 ب.ظ گفته:
سایت جالبی دارید
ویزای کانادا در تاریخ پنجشنبه 10 اسفند 1396 12:02 ب.ظ گفته:
خیلی هم عالی ممنون
تور لبنان در تاریخ دوشنبه 7 اسفند 1396 11:10 ق.ظ گفته:
خیلی متشکر
تور لبنان نوروز در تاریخ شنبه 5 اسفند 1396 01:34 ب.ظ گفته:
خیلی متشکر
تور لبنان در تاریخ پنجشنبه 3 اسفند 1396 10:00 ق.ظ گفته:
با عرض خسته نباشید
ویزای کانادا در تاریخ چهارشنبه 2 اسفند 1396 02:57 ب.ظ گفته:
بی نظیر بود
تور لبنان در تاریخ سه شنبه 1 اسفند 1396 02:15 ب.ظ گفته:
سپاس
تور لبنان در تاریخ دوشنبه 30 بهمن 1396 01:26 ب.ظ گفته:
ممنونم
تور لبنان در تاریخ شنبه 28 بهمن 1396 05:02 ب.ظ گفته:
سپاس گذارم
تور لبنان در تاریخ پنجشنبه 26 بهمن 1396 11:04 ق.ظ گفته:
مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 31 تا 60