تبیین کده

اینجا مکانی است برای درد دل، گفتگو، تعقل و گرفتن تصمیمی درست !

طی مطلب قبل با عنوان درباره پاسور(تاریخچه) با مبدا پیدایش این بازی آشنا شدیم.جستجوی فراوانی کردم تا درباره فواید و مضراتش مطالبی رو پیدا کنم که با این عنوان ها موفق نشدم.ابتدا برخی فوایدش رو از نظر خودم می نویسم و در ادامه با ذکر منبع به برخی مضراتش  اشاره می کنم.انشاالله که با دور ریختن تعصبات و افکار مختل کننده استدلال منطقی ، به سراغ هر بحث علمی ودر حال حاضز به سراغ این مطلب بریم.
خان دوم(فواید و مضرات)...

فواید
1-تهیه کردن راحت ونسبتا ارزان ابزار بازی(کارت ها) و حمل ونقل آسان.
2-قابلیت بازی به صورت فردی وگروهی با تعداد بازیکن نسبتا متنوع
3-قابلیت انجام بازی در محیط داخلی و بیرونی ساختمان
4-جلب نظر افراد با توانایی ها و نظرهای متفاوت با توجه به دارا بودن بازی های متنوع.
5-طراحی بسیار مناسب و سرگرم کننده برخی بازی ها که بیشتر رایج است.
6-جذابیت قابل توجه بازی که البته تا حدود زیادی متاثر از فواید ذکر شده است.
و...


شاید فواید دیگه ای که به فکر حقیر نمیرسه ! 

مضرات
این بخش به صورت گسترده تری مطرح میشه.چون کلا در فواید این بازی(به دلائل متفاوت) کسی شک نمیکنه! وشک ها در مضراتشه ودر ضمن منبع خوبی هم در دست نبود ولی در باره مضراتش منابعی در دست بود و استفاده شد.ابتدا به صورت تیتر وارر وسپس به طور مفصل تری دلیل هر ضرر توضیح داده شده.سعی کنید دلائل رو بخونید.

1-آلت قمار بودن پاسور
2-اتفاقی بودن و شانسی بودن بازی بیشتر از آنکه فکری باشد.
3-شرطی کردن بازیکن(از نوع ششم که خطرناک ترین نوع است)
4-با توجه موارد ذکر شده این بازی نوعی اعتیاد در بازیکنان ایجاد کرده و با توجه به کمتر بودن فواید آن از مضراتش ، باعث اتلاف وقت می شودو از نظر عقلی و همینطور  آیات و روایات میتوان گفت که وقت گذرانی به این شیوه مورد نهی عقل و نقل است.
5-به نظر برخی، یکی دیگر از مضرات شطرنج، کینه و عداوتی است که میان بازیکنان پدید می آید.

توضیح کوتاه هر یک از مضرات ذکر شده : 

1-آلت قمار بودن پاسور
توضیح : قمار از نظر آیات و روایات مورد نهی شدید قرار گرفته و مسلمانان از آنها شدیداً نهی شده اند كه تنها به یك آیه اشاره می شود. خداوند می فرماید: ای كسانی كه ایمان آورده اید شراب و قمار و بت ها و... پلید و از اعمال شیطان محسوب می شوند و از آنها احتراز و دوری كنید تا رستگار شوید.
تمام دانشمندان و روانشناسان معتقدند هیجانهای روانی عامل اصلی بسیاری از بیماریهای عصبی و روانی است و قمار بزرگترین عامل پیدایش هیجان می باشد و می گویند 30 درصد جنایتها با قمار رابطة مستقیم دارد و از عوامل بوجود آمدن جنایات دیگر نیز می باشد و از نظر اقتصادی منشأ ضررهای فراوانی می باشد. 
در طول سال میلیونها بلكه میلیاردها ثروت مردم از بین می رود علاوه برآنکه ساعات زیادی از نیروی انسان در این راه تلف می گردد. قمار بازان وقتی برنده می شوند و میلیونها سرمایة دیگران را تصاحب می نمایند دیگر هرگز حاضر نیستند تن به كارهای تولیدی و اموری كه به نفع جامعة انسانی است بدهند در نتیجه چرخهای تولید از كار می افتد و زندگی مردم فلج می شود و تمام قمار بازان و عائلة آنها سر بار اجتماع هستند و بدون این كه كمترین سودی به اجتماع برسانند از دست رنج آنها استفاده می نمایند و قمار یعنی قربانی كردن مال و شرف برای بدست آوردن مال مردم به خدعه و نیز تزویر.
و اگر روزی موضوع عوض شود و همانند شطرنج كه امام خمینی فرمودند: اگر از آلت قمار بودن خارج شود و برد و باخت در آن نباشد بلااشكال خواهد بود چنانكه بعضی از مراجع معظم تقلید در صورت خروج از آلت قمار بودن فتوا به جواز داده اند. (در صفحه بعدی فتواها نقل شده است) 
منبع : www.andisheqom.com

نکته مهم دیگر، بازتاب روانی قمار است. قمارباز، همیشه بازنده است؛ چون اگر ببرد، حریص تر می شود و باز هم قماربازی می کند و به یقین، او همیشه برنده نخواهد بود و در مراحل بعدی، خواهد باخت و از آن جا که این ثروت باد آورده است، قدر آن را ندانسته، چه بسا به زودی آن را از دست بدهد. از نظر اخلاقی نیز موجب قساوت قلب است؛ زیرا کسی که اموال و دارایی و گاهی تمام زندگی دوستش را بگیرد و او و خانواده اش را به روز سیاه بنشاند و خود با دارایی آنها، به عیش و نوش بپردازد قطعاً دارای قساوت قلب است.!! در بعضی از روایات وارد شده است: قریش آن قدر به قماربازی ادامه می دادند که حتی زن و بچه خود را بر سر آن گرو گذاشته و می فروختند.6 از این رو، بازی با آلات قمار - حتی اگر بدون برد و باخت هم باشد - حرام شمرده شده است. این حکم به این دلیل است که کسی به این وادی خطرناک نزدیک نشود و به عبارت دیگر، احتمال دارد که حرمت بازی با آلات قمار، جنبه حریمی داشته، موجب شود که جامعه اسلامی، به طور کامل با این گونه امور، فاصله گیرد و به آنها نزدیک نشود.

از دیگر سو، کسی که می بازد، می کوشد برای جبران شکست روحی و مادی خود، بازی را ادامه دهد و چون اعصابش خرد شده، چه بسا تمام زندگی خود را ببازد و برای تسکین شکست و ناراحتی های خود، به انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی کشیده شود و شاید بدین جهت است که در این آیات، شراب و قمار با هم بیان شده اند.

منبع : http://www.hawzah.net

قابل ذکر است که در عرف هم هنوز آلت قمار محسوب می شود.

2-اتفاقی بودن و شانسی بودن بازی بیشتر از آنکه فکری باشد.
توضیح : پاسور به هیچ وجه ورزش فكری محسوب نمی شود و برد و باخت در آن به تیز هوشی و فكر مربوط نیست. بیشتر با اتفاق و شانس در ارتباط است و در دنیا هم به عنوان ورزش فكری شناخته نشده است برخلاف شطرنج كه در ارتباط مستقیم با فكر و اندیشه می باشد و تیز هوشی در آن حرف اول را می زند.
منبع : www.andisheqom.com
ذکر این نکته لازم است که شاید به همین دلیل و البته ورزشی نبودن آن ، هنوز فدراسیون ندارد.در صورتی که بسیار بین مردم رایج و پرطرفدار است واین در حالی است که برخی بازی ها بااینکه طرفدار زیادی ندارند فدراسیونهای جهانی دارند!

3-شرطی کردن بازیکن(از نوع ششم که خطرناک ترین نوع است)
توضیح (از زبان استاد رائفی پور) :ایشان در سخنرانی خود ابتدا با ذکر این گفته که ))حرام بودن پاسور از نشانه های علمی دین اسلام است.((شروع به صحبت درباره پویا بودن فقه و اشاره به آزادی شطرنج بعد از سال ها اشاره کرد.سپس به تعریف شرطی سازی پرداخت: ((شرطی سازی به این صورت است که با تکرار عامل شرطی شدن،شرطی می شود؛ما شش نوع شرطی سازی داریم در این جا جهت اختصار تنها نوع اول که ساده ترین و نوع ششم که بدترین و خطرناک ترین است را ذکر می کنیم:

1- شرطی سازی عادی : مثل رابطه لواشک با بزاق دهان که بدن ما به لواشک شرطی شده است و هر بار که لواشک می بیند ناخودآگاه شروع به ترشح بزاق می کند.

اما شرطی سازی نوع ششم که از همه ی شرطی شدن ها خطرناک تر است شرطی سازی بدون قانون است که طبق آیات و روایت این نوع شرطی سازی حرام است.

دانشمندان جهت آزمایش این نوع شرطی سازی به کبوتری آموزش دادن که با دیدن رنگ نارنجی به دکمه ای نوک بزند تا غذا دریافت کند اما در هر مرحله با نوک زدن به دکمه قانون عوض می شد در یک مرحله یک دانه گندم دریافت می کرد اما در مرحله بعد گندمی دریافت نمی کرد و در مرحله بعد کتک نوش جان می کرد کبوتر دو بار نوک می زد غذایی دریافت نمی کرد بیشتر نوک می زد غذای بیشتری دریافت می کرد و بدین صورت کبوتر نتوانست قانون این کار را درک کند و باعث اخلال در ذهن کبوتر شد و کبوتر آنقدر نوک به دستگاه زد تا جان خود را از دست داد.

حال بازی با پاسور هم که نوعی وسیله قمار است به دلیل بی قانونی در باخت و برد (ممکن است چهار بار بازی کنی ببری بعد شش بار بازی کنی ببازی و...) نوعی شرطی سازی نوعی ششم است که باعث می شود ما نیز مانند همان کبوتر که بدون قانون نوک میزد بی نهایت بار میل به تکرار این کار داشته باشیم.تحقق این امر را می توان در قمار بازی ها دید که طرف بعد از از دست دادن همه دارایی هایش حتی پای ناموس خود نیز قمار می کند. 
منبع : msadegh-abdollahi.blogfa.com

4-با توجه موارد ذکر شده این بازی نوعی اعتیاد در بازیکنان ایجاد کرده و با توجه به کمتر بودن فواید آن از مضراتش ، باعث اتلاف وقت می شودو از نظر عقلی و همینطور  آیات و روایات میتوان گفت که وقت گذرانی به این شیوه مورد نهی عقل و نقل است.به این مطالب با توجه نظر کنید :

شما یک روز مواظب عمر خود باشید البته مواظب بودن به این معنا نیست که تفریح نکنید بلکه بدین معناست که وقت خود را به بطالت نگذرانیم ولی ما وقتی کار نمی‌کنیم برایمان روز خوبی است.

کسی می‌گفت می‌دانی دلیل خوبی مسافرت چیست؟ و سه دلیل برای آن می‌شمارد:

۱- نمازش نصفه است.

۲-خوراک دو برابر است.

۳- و کار هم خبری نیست. و از سبک بودن کار لذت می‌برد.

قرآن می‌فرماید: گروهی رفاه طلب هستند و وقتی می‌گوییم بروید جنگ. «لَوْ کانَ عَرَضاً قَریباً وَ سَفَراً قاصِداً لاَتَّبَعُوک» توبه/۴۲ یعنی اگر راه نزدیک باشد می‌آیند ولی اگر دور باشد خیر. و قرآن خیلی از کسانی که عمر خود را بیهوده می‌گذرانند انتقاد می‌کند.

در جایی می‌فرماید: «أَلْهاکمُ التَّکاثُرُ» (تکاثر/۱) شما را تکاثر و سرشماری مشغول کرده است در‌شان نزول این آیه خاطره‌ای نقل می‌کنند که دو گروه اختلاف پیدا کرده بودند که کدام گروه بیشتر است و فامیل الف از فامیل ب بعد از سرشماری باخت و فامیل الف حاشا کرد و گفت زنهای حامله باید دو نفر حساب شوند و باز هم سرشماری کردند و باخت و باز گفت بیشتر ما مرده‌اند و در قبرستان هم مرده‌ها را باید سرشماری کنیم و وقتی رفتند قبرهای پدرشان را هم بشمارند آیه نازل شد: «أَلْهاکمُ التَّکاثُرُ حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقابِرَ» (تکاثر/۲-۱)یعنی اینقدر مست و مشغول هستید که رفته‌اید استخوان های پدرانتان را بشمارید. 

 روایات درباره استفاده از فرصت :

- «إِنَّ لِرَبِّکمْ فِی أَیامِ دَهْرِکمْ نَفَحَاتٍ أَلَا فَتَعَرَّضُوا لَهَا»(۳) هر زمانی را خداوند به شما لطف کرده است پس مراقب باشید که آن لطفها را دریابید.

- «إِنَّ الْمُؤْمِنَ یتَزَوَّدُ وَ إِنَّ الْکافِرَ یتَمَتَّعُ»(۴) یعنی مؤمن از دقیقه‌های عمرش استفاده می‌کند و کافر ول می‌گردد. نکند کاری کنیم که بر عکس شود .

منبع : www.pendar7.com

لهو و لعب یعنی حرکت پوچ و بی معنی که صرفا برای کشتن وقت فراغت است و هیچ ثمری برای دین و دنیا و آخرت آدمی ندارد. لهو و لعب امری است منفی، و مومن هرگز عمر خود را به بطالت نمی‌گذراند. 
خداوند راجع به خود می فرماید ما اهل بازی نیستیم:«و ما خلقنا اسماء و الارض و ما بینهما لاعبین» (زمین و آسمان و آنچه را در میان آنهاست از سر بازی نیافریده‌ایم.) و انبیا و مومنین را نیز از لهو و لعب، دور می‌داند:«والذین هم عن اللغو معرضون مومنون » (و مومنین کسانی هستند که کار لغو و بیهوده نمی‌کنند.) 
امام باقر علیه السلام فرمود:«سرگرمی مومن چهار چیز است: رسیدگی به مرکب سواری، گفتگو با برادران ایمانی، خلوت و همنشینی با همسر، و نماز شب.» 
امام سجاد علیه السلام در مناجات ذاکرین فرمود:«خدایا توبه می کنم از هر لذتی بدون ذکر تو، و از هر راحتی بدون انس تو، و از هر شادی بدون قرب تو، و از هر مشغولیتی در غیر مسیر طاعت تو ...» 
بنابراین در نگرش اسلام، تفریح و سرگرمی باید دور از لغو و پوچی باشد و هدفی والا در بر داشته باشد. 

http://danesh.roshd.ir

5-به نظر برخی، یکی دیگر از مضرات شطرنج، کینه و عداوتی است که میان بازیکنان پدید می آید. «الخین» (قهرمان دیگر شطرنج) می گوید: «برای برنده شدن در بازی شطرنج، باید از حریف خود متنفر شد». مهم تر از همه آن که بازی با پاسور، شطرنج و ...، عمر انسان را تلف، اعصابش را فرسوده و روانش را آشفته می سازد!
منبع : http://www.hawzah.net
و شاید مضرات دیگری که بنده به اون دست نیافتم.
امیدوارم از مطلب فوق که سعی شد کامل تهیه شود استفاده کرده باشید.در پست های بعدی گام به گام پیش خواهیم رفت.
خان سوم به زودی..!..coming soon

نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic